Bc. Radim Klíč (47 let)

Bc. Radim Klíč

Již přes 20 let působí jako správce svitavské zeleně. Je také členem Pracovní skupiny pro životní prostředí. Příroda a problematika životního prostředí je mu nejenom povoláním, ale také zálibou. Rekreačně jezdí na kole, na běžkách, na snowboardu  a rád cestuje. Přes deset let je aktivním členem svitavské Jednotky sboru dobrovolných hasičů. Do městského zastupitelstva kandiduje podruhé.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Co mě nezabije, to mě posílí!

Když se řekne: Svitavy?

Je to město, které mám rád. Vybaví se mi náměstí, areál stadionu... velmi rád mám Vodárenský les a vůbec ten jihozápadní okraj města, který má obrovský potencionál. Chtělo by s ním i trochu pracovat, vyřešit to jako celek – od areálu Cihelny počínaje a písečákem konče. Rozumím ale tomu, že je tam mnoho vlastníků pozemků, ale stálo by to za to. Možná jednou v budoucnosti.

Jsi správcem městské zeleně, takový zahradník...

Ano – jsem a jsem jím rád. Ta práce mě baví, vím, že ty stovky stromů a tisíce keřů zde zůstane bez ohledu na to, jestli zde budu já... a zase bude dobré, že třeba jednou řeknu vnoučatům – tak když se sázel tento strom, byl u toho váš děda... to by bylo hezké, ne?

...a to jsem nevěděl, že jsi dobrovolný hasič...

Vidíš, třeba až bude hořet, rozvodní se řeka nebo se stane jiné neštěstí... raději neříkat nic. Člověk by tu měl být, aby pomáhal druhým. Lépe by ale bylo, kdybychom tu jako dobrovolní hasiči byli, ale zasahovat nemuseli. Ale tato služba i odpovídá mé povaze jako sportovce. Nutí tě to něco dělat i pro sebe, hejbat se... v posilovně, na běžkách, na kole...

To teda žiješ zdravě...

No to bych úplně neřekl, spíš se snažím  o vyváženost mezi tím, co sním a pohybem. Rád sportuju, ale zrovna tak si zajdu s kamarádama na pivo. Jsem takovej uspěchanej a takový posezení je pro mě relax a stopstav.

Takže tvůj život je mezi posilovnou a hospodou?

Ha, ha... mám toulavý boty, a tak, jak můžu, jedu ven – kamkoliv a jakkoliv. Nemusí to být jen příroda, mám rád Brno, líbí se mi i Litomyšl, Polička. Rád bych se vrátil na Korsiku, ale i na Kraličák, do Jeseníků... na podzim jedu do Tater. Děti, na které jsme s manželkou pyšní, jsou už dospělé, tak máme i víc času na cesty...

Co se u Klíčů doma čte?

Já? Napínavý detektivky, mám-li čas... potom normálně divadlo tady, ale třeba i v Brně. Nebo muzika – rock, trash metal, ale i folk.

Myslím, že kandiduješ do zastupitelstva podruhé, proč za Sdružení pro město Svitavy?

Já nemám přehnané ambice, nevadí mi být někde vzadu, chtěl jsem to tak... ale sdružení má tu výhodu, že není politickou stranou. Dostal jsem nabídku od SPMS, abych šel na kandidátku, spíše z důvodu mé profese, alespoň to tak vnímám. To je i mou motivací, že dokážu měnit město i v této oblasti, tedy, co se zeleně týká. Ve Sdružení pro město Svitavy jsou lidé, kterým fakt jde o město a o jeho proměnu. A přemýšlejí pozitivně, což se dnes moc nenosí. Chtěl bych, aby se změnilo i smýšlení lidí. Myslím, těch skeptiků. A jednou z cest je i změna prostředí, ve kterém sami žijí. Genius loci má obrovskou moc. David Šimek mi jednou řekl, že jsem „nosič vody“. Myslím, že to sedí. Chci měnit věci, být u toho, ale tahoun rozhodně nejsem. Dělám týlové zabezpečení a přípravu půdy – nejen pro keře :-)

Jakou má pro tebe hodnotu slovo „svoboda“?

Závazek. Odpovědnost. Za sebe, za svou rodinu.

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů