Bc. Eva Huschková

Vedoucí oddělení sociální péče Městského úřadu ve Svitavách Eva Huschková je členkou SPMS od minulého volebního období, na kandidátní listině se objevuje podruhé. Od roku 1985 pracuje v sociální oblasti, i ve Sdružení pro město Svitavy se zapojila do práce v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb.

Maturovala na svitavském gymnáziu, po odchodu z Pedagogické fakulty Hradec Králové si doplnila vzdělání v nástavbovém studiu pro sociální oblast. V roce 2011 dokončila bakalářské studium v oboru sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci.

V sociální oblasti pracuje bezmála čtyřicet let, od roku 1991 působí na Městském úřadě ve Svitavách. Pátým rokem je místopředsedkyní Komise Rady Pardubického kraje pro integraci romské komunity a dalších etnických skupin. Řadu let pořádá ples města či veletrh sociálních služeb.

Narodila se ve Svitavách, navštěvovala zde základní i střední školu. Ve dvaceti letech se odstěhovala do nedalekého Vendolí, aby se po pětatřiceti letech opět vrátila do rodného města. Velmi dobře zná prostředí města a lidi v něm. „Ráda bych něco ovlivnila,“ říká Eva Huschková o svém vstupu do komunální politiky. Se SPMS sympatizuje proto, že členy je mnoho lidí, které zná velice dlouho a velmi si jich váží. Hodlá se zapojit především do oblasti sociální, kde má výborné znalosti.

Zajímá se také o stav náměstí, o to, jak ho „oživit“. „Ano, to je velké přání nás všech, stále to opakujeme, ale zatím nemáme recept, jak na to. Léta se o to snažíme. Já chci přiložit ruku k dílu a změnit, co půjde. A také bych si přála, aby mladí po studiích našli důvod, proč se do Svitav vrátit,“ neskrývá Eva Huschková svůj krásný vztah ke Svitavám.

Manžel Evy Huschkové je již v důchodu a toto období si náležitě užívá. Mají dva syny, Michala a  Marka, kteří bydlí a pracují ve Svitavách. Její velkou radostí je více jak roční vnuk Matěj.

Volný čas dělí mezi rodinu, sportovní aktivitu heat, jíž se věnuje sedmým rokem, četbě a odpočinku. Má ráda setkávání s dobrými přáteli, s některými se přátelí více než 50 let.

„Přej a bude Ti přáno.“

Dotazník

Narozen ve znamení zvěrokruhu

Kozoroh

Současné (předchozí) povolání

Sociální pracovnice (od roku 1985 do 1991 Okresní národní výbor Svitavy, po té Okresní úřad Svitavy, od roku 1991 Městský úřad Svitavy).

Rodinný stav

Vdaná.

Který sport mě zajímá – pasivně a aktivně?

Díky kamarádům jsem objevila sportovní aktivitu „heat“, kterému se věnuji od roku 2015.

Jaký mám oblíbený nápoj a jídlo?

Mám ráda míchané nápoje, a to alkoholické i nealkoholické, v jídle jsem hodně vybíravá.

Jaká je moje oblíbená kniha nebo film?

Nejraději čtu knihy o životním stylu, o etiketě a filmy mám nejraději takové odpočinkové, romantické.

Jakou poslouchám hudbu?

Mám ráda hlavně „dobrou hudbu“, a to různých žánrů.

Co mě v poslední době v mém životě potěšilo?

Narození prvního vnuka – je to zázrak a velká radost.

Životní moudro, kterým se snažím řídit

Přej a bude Ti přáno.

Čeho se ve Svitavách v budoucnu nejvíce obávám?

Odchodu mladých perspektivních lidí.

Co bude v horizontu 5 let ve Svitavách klíčové?

Stále dobré vedení města.

Kterou oblast života ve Svitavách považuji za problematickou?

Velkým problémem je nedostatek lékařů – praktických, dětských praktických lékařů a rovněž stomatologů.

Mají si svitavské děti kde hrát?

Určitě.

Jaké další kroky by mohlo město udělat pro zvýšení spokojenosti seniorů?

Oblasti péče o seniory je ve Svitavách věnována náležitá péče, resp. dostupnost všech služeb pro seniory. Bohužel ne všichni občané města vědí, jaké služby ve městě existují. O to se začnou zajímat, až nastane problém u někoho z rodiny či někoho blízkého.

Jakou známku bych dal Svitavám za možnosti bydlení?

Co mě napadne, když se řekne „svitavská historie“?

Svitavské vily.

Kde ve Svitavách nejraději odpočívám?

Není důležité kde, ale hlavně ve společnosti dobrých lidí.

Co mě napadne, když se řekne ve Svitavách?

– svitavská tradice:

Svitavská pouť, vánoční trhy, vánoční strom.

– top akce ve Svitavách:

Ples města Svitavy, Řezbářský memoriál Aloise Petruse.

– Svitava:

Rozbouřená Svitava – povodně.

– park Patriotů:

Procházky s kočárkem.

– škola:

ZŠ Sokolovská a gymnázium.

– Cihelna:

Nutná oprava.

– svitavský sport:

Velice dobré zázemí.

– kultura ve Svitavách:

Různorodý výběr.

– odpočinek, relax ve Svitavách:

Rosnička, Brand, Vodárenský les.

– příroda, zeleň ve Svitavách a okolí:

Stále krásnější.

– roční období ve Svitavách:

Mám ráda všechny.

– koupaliště nebo Rosnička:

Koupaliště i Rosnička.

Do jaké oblasti života města jsem zapojen nebo se hodlám zapojit a proč?

Určitě do sociální oblasti, kde mám, troufám si říct dobré znalosti.

Kdybych mohla cestovat časem, do jakého období bych se chtěla podívat?

Ráda bych se vrátila do doby svých studií na Gymnáziu ve Svitavách. Byla to úžasná léta – bezvadní spolužáci a nezapomenutelní učitelé.

Existuje ideální věk pro svatbu?

Asi neexistuje – až to přijde, tak to přijde.

Co bych dělala, kdybych vyhrála 10 milionů Kč?

Podělila bych se dětmi a začala více cestovat.

Kdybych mohla učinit jednu věc zdarma pro všechny, co by to bylo?

Aby nebyly žádné války.