Ondřej Peňák

Další z nových tváří v SPMS a na kandidátní listině číslo osmnáct Ondřej Peňák je profesí projektant a stavbyvedoucí. Tímto směrem, ale nejenom jím, by rád vydal při práci pro rodné město.

Absolvoval Vyšší odbornou školu stavební a Střední školu stavební ve Vysokém Mýtě, obor vodohospodářské stavby, stejný obor studoval na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. V prvním zaměstnání v Centru AdMaS byl technikem vědecko-výzkumné a vývojové činnosti. Nyní společně se svým otcem, který působí ve stejném oboru jako Ondřej, vedou několik firem zaměřených na vodohospodářské služby.

Ondřej Peňák si je jistý, že Svitavy jsou kvalitním místem pro život. Má radost z dostupných služeb, kvalitní sítě školských zařízení a vnímá Svitavy jako hezké a kulturní město. „Co mě trápí? Opuštěné, neopravené a zanedbané stavby. Rozhodně mají potenciál, ale místo jejich oprav a nového využití se stavějí nové stavby na okraji města, a ty neopravené zůstávají v původním stavu…,“ upozorňuje Ondřej Peňák na své zaměření při případném působení v zastupitelstvu.

Už od studentských let touží přispívat ke změnám k lepšímu. „Nebaví mě jen říkat, co je špatně, chci se podílet na změnách. A své nemalé zkušenosti chci využít pro naše a moje město Svitavy,“ říká Ondřej Peňák o svém přesvědčení kandidovat. Rád by se podílel na projektech v oblasti životního prostředí, kterou považuje za jednu z klíčových.

Za čtyři roky by si přál projet se po novém obchvatu města, z pohledu odborníka přidává názor, že by měla být dokončena navazující protipovodňová ochrana města z východní strany. „A rozmanitější kulturní akce, zaměřené více na mladé lidi a děti,“ připomíná Ondřej Peňák.

Koncem října se z Ondřeje stane ženatý muž. Jeho přítelkyně Lenka, která se brzy stane jeho paní, studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě a pracuje ve svitavské Geodézii. Otec, jak už bylo řečeno, pracuje rovněž v oboru vodohospodářských staveb, maminka je zdravotní sestrou v laboratoři. Sestra Michaela je nyní na mateřské dovolené, pracuje jako asistentka pedagoga na ZŠ Felberova.

Střelba a zbraně, turistika a procházky lesem, tím Ondřej Peňák vyplňuje volný čas.

„Kdo je pravý muž, když nedokáže změnit svět k lepšímu.“ (Citát z filmu Královské nebeské)

Dotazník

Narozen ve znamení zvěrokruhu

Lev

Současné (předchozí) povolání

Stavbyvedoucí, projektant.

Rodinný stav

Zatím svobodný, na konci října ženatý.

Co dělám ve volném čase

Střelba, zbraně, turistika, procházky lesem.

Jakou poslouchám hudbu?

80., 90. léta a milénium.

Kdo mě v životě nejvíce ovlivnil?

Rodina a nejlepší kamarád Ondra D.

Životní moudro, kterým se snažím řídit

Kdo je pravý muž, když nedokáže změnit svět k lepšímu.

Kam ve Svitavách vodím návštěvy?

Park Jana Palacha a přilehlá kavárna, Vodárenský les, Rosnička.

Co mě ve Svitavách nejvíc trápí?

Opuštěné, neopravené a zanedbané stavby ve městě. Mají svůj potenciál, ale na místo opravy a nového využití se staví nové stavby na okraji města a ony zůstávají

Z čeho mám ve Svitavách největší radost?

Svitavy, jsou kvalitní místo pro život. Mám radost z dostupných služeb, kvalitní sítí školek a škol a v neposlední řadě estetického a kulturního stavu města.

Co bude v horizontu 5 let ve Svitavách klíčové?

Dokončení obchvatu, dokončení poldrů, udržení rozvoje města.

Kterou oblast života ve Svitavách považuji za problematickou?

Bezdomovci, nepořádek na veřejných místech.

Jaké další kroky by mohlo město udělat pro zvýšení spokojenosti mladých lidí?

Více naslouchat aktuálním trendům v pořádání kulturních akcí (hudba, jídlo,..).

Co mě napadne, když se řekne ve Svitavách?

– svitavská tradice:

Rozsvěcení stromu.

– top akce ve Svitavách:

Košt vína, Pivní slavnosti.

– Svitava:

Více péče.

– park Patriotů:

Kvalitní začátek.

– škola:

Felberova

– Cihelna:

Nová myšlenka.

– svitavský sport:

Florbal, fotbal, basketbal.

– kultura ve Svitavách:

Má své rezervy.

– odpočinek, relax ve Svitavách:

Rosnička, vodárenský les.

– příroda, zeleň ve Svitavách a okolí:

Mnoho vyžití.

– roční období ve Svitavách:

Jaro.

– koupaliště nebo Rosnička:

Rosnička.

Proč jsem se rozhodl kandidovat?

Za svůj život, jsem toho mnoho zažil a vyzkoušel. Na vysoké škole jsem byl členem akademického senátu a vždy jsem toužil přispět ke změně k lepšímu. Nebaví mě jen sedět a říkat co je špatně. Chci jít a podílet se na změně k lepšímu. Nyní chci tyto zkušenosti využít pro naše, moje město Svitavy.

Proč by měli voliči dát hlas právě SPMS?

SPMS je dlouhodobě ukotvené sdružení s jasnou vizí a zastoupením všech skupin ve Svitavách. Není to jen účelové sdružení, které se sejde před volbami, ale pracuje a schází se kontinuálně během volebního období.

Do jaké oblasti života města jsem zapojen nebo se hodlám zapojit a proč?

Moje práce, která je částečně i mým koníčkem je pevně spjatá s životním prostředím. Této oblasti se věnuji prakticky celý život a myslím, že to jedna z klíčových oblastí města.

Existuje ideální věk pro svatbu?

Na 1. nebo 2. svatbu?

Co by měl každý alespoň jednou v životě zažít? ¨

Seskok volný pádem.

Na co si podle mě Češi nejvíc oprávněně stěžují?

Politiky a politickou kulturu.

Na co si podle mě Češi nejvíc neoprávněně stěžují?

Že všechno je špatně.