Mgr. Bc. David Šimek, MBA

Lídr Sdružení pro město Svitavy David Šimek vstoupil do komunální politiky před volbami v roce 2006. Starostou Svitav se stal poprvé v listopadu 2010 ve svých třiatřiceti letech, od té doby dvakrát starostovský post obhájil. Pro volby v roce 2022 je opět jedničkou na kandidátce SPMS, na tuto pozici byl nominován valnou hromadou SPMS.

Narodil se v březnu 1977 ve Svitavách. Po studiích na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci působil jako učitel, později jako ředitel ZŠ Sokolovská. Vzdělání si rozšířil v oblasti školského managementu a získal titul MBA pro oblast samosprávy.

Od roku 2012 je rovněž krajským zastupitelem, v roce 2016 se stal předsedou výboru pro vzdělávání a zaměstnanost. Je také členem hnutí Nestraníci, členem předsednictva Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska, aktivní je také ve Svazu měst a obcí ČR (jako předseda školské komise).

Ve sněmovních volbách 2021 ho, pro něho samotného prý velmi překvapivě, preferenční hlasy vystřelily do Poslanecké sněmovny PČR. Je členem Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, Výboru pro životní prostředí a Volební komise, je předsedou Podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity.

Od Svazu města a obcí České republiky David Šimek získal ocenění pro nejlepšího starostu Pardubického kraje ve volebním období 2014–2018, za práci starosty obdržel také Medaili hejtmana Pardubického kraje.

I přes velké nasazení (ve městě, v kraji i v parlamentu) Svitavy pro Davida Šimka byly a zůstávají srdeční záležitostí. „Jsem zvyklý pracovat s vysokým nasazením, nic nešidit. Navíc věřím lidem ve svém okolí. Nerad bych na nějaké židli jen seděl, ale chci práci poctivě odvádět. Svitavy ale jsou mojí srdcovkou,“ říká a dodává, že bez podpory v rodině by to nešlo: „Moje rodina mou práci respektuje, podporuje mě. A já se snažím všem doma zase věnovat každou volnou chvilku.“

David Šimek je ženatý, manželka Pavlína je učitelka. K dětem Filipovi, Jolaně a Adamovi přibyl od minulých komunálních voleb dvouletý Šimon. Mezi Šimkovy zájmy patří příroda, turistika a cyklistika, práce s dětmi a mládeží, aktivní je v TOM Zálesáci.

„Zajímám se o budoucnost. Mám v plánu v ní prožít zbytek života.“ (Charlie Chaplin)

Dotazník

Narozen ve znamení zvěrokruhu

Beran.

Současné (předchozí) povolání

Učitel, pak starosta.

Rodinný stav

Ženatý.

Co dělám ve volném čase

Rodina, zahrada, kolo, v zimě lyže.

Jaký sport mě zajímá – pasivně a aktivně?

Kolo, výšlap po horách.

Jaký mám oblíbený nápoj a jídlo?

Dobré bílé víno, těstoviny v jakékoliv podobě.

Jaká je moje oblíbená kniha nebo film?

Mám rád filmy podle skutečné události. Posledním, který mně dostal, byl Krajina ve stínu.

Jakého úspěchu jsem nedávno dosáhl?

V minulém týdnu se mi podařilo prosadit 10 milionů pro neziskový sektor navíc ze státního rozpočtu.

Jaká vlastnost mně pomáhá k úspěchu?

Tvrdohlavost.

Co mě v poslední době v mém životě rozzlobilo?

Srážka z hloupostí.

Co mě v poslední době v mém životě potěšilo?

Ochota české veřejnosti pomáhat v záležitosti Ukrajiny.

Kam ve Svitavách vodím návštěvy?

Stadion, Brand, Muzeum, ZŠ Felberova.

Co mě ve Svitavách nejvíc trápí?

Momentálně projekt bazénu, který se nedaří odstartovat.

Z čeho mám ve Svitavách největší radost?

Z toho, že se začínají vracet s rodinami zpět vysokoškoláci.

Co ve Svitavách chybí?

Dálnice.

Na co se ve Svitavách v budoucnu nejvíce těším?

Modernizaci Cihelny.

Co bude v horizontu 5 let ve Svitavách klíčové?

Realizace připravovaných projektů IROP.

Jaký je recept na oživení náměstí?

A co je to živé náměstí?

Kdybych měl prsten princezny Arabely, co bych pro Svitavy zařídil?

Živé náměstí.

Co mě napadne, když se řekne „svitavská historie“?

Radek Fikejz.

Kde ve Svitavách nejraději odpočívám?

V lesích za městem.

Co mě napadne, když se řekne ve Svitavách?

– top akce ve Svitavách:

100 vypitých sudů za jeden večer.

– Cihelna:

Retro, nutno vylepšit.

– svitavský sport:

Obrovský počet sportujících dětí.

– kultura ve Svitavách:

Víc než jsem schopen stihnout.

– odpočinek, relax ve Svitavách:

Na kole do Brandu.

– koupaliště nebo Rosnička:

Zimní otužování v Rosničce.

Proč jsem se rozhodl (a) kandidovat?

Nesplněných cílů a energie mám dostatek.

Proč by měli voliči dát hlas právě SPMS?

Za každým kandidátem je obrovský kus práce pro město.

Zkoušela jsem virtuální realitu / hru ve virtuální realitě?

Ano, třídil jsem odpady.

Jaké nejdivnější jídlo jsem kdy jedl?

Řízek se zelím.

Kdyby měl den o 4 hodiny víc, jak bych je trávil?

Věnoval bych ho rodině.