Ing. Ctirad Štaud (49 let)

Ing. Ctirad Štaud

Je svitavským rodákem, absolvoval Strojní fakultu VUT v Brně, od roku 1995 podniká v obchodu. Na náměstí ve Svitavách provozuje obchod s rodinnou tradicí od roku 1991, celkem provozuje šest obchodů, několik let se také věnuje internetovému obchodování. Aktivně hraje bowling, rád lyžuje a hraje golf. Členem Sdružení pro město Svitavy jsem od jeho založení. Ve SPMS pracuji již řadu let v oblasti cestovního ruchu a podnikání.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Životem jdu bez kréda, ale dělám, co můžu

Co Ctirad Štaud a Svitavy?

Ve Svitavách jsem se narodil a žiju tady už skoro padesát let, takže se mi vybaví zážitky, místa nebo lidi. Vlastně je to takový pocit. Když se mluví o Svitavách hezky, cítím sounáležitost. Když nehezky, mám obranářské sklony. Jsem Svitavák, ve Svitavách se mi žije dobře a nedokážu si představit, že bych žil jinde.

Takže tvoje první krůčky byly i první objevy?

Svitavy jsem začal objevovat hned druhý den mé školní docházky. Sestra, která mě měla odvézt do školy, mě opustila za prvním rohem a já objevil cestičku do školy známě se vinoucí….Postupně jsem objevil i místa zakázaná, o to však milejší. Cihelna, písečák nebo vodárna – to byla ta nejlepší dobrodružství. Proto jsem byl nadšen, když se Vodárenský les otevřel a upravil.

Ve Sdružení pro město Svitavy jsi znám svým kritickým postojem k současnému stavu náměstí...

Náměstí je určitě jedna z mála perel Svitav. Po revoluci se opravilo a vypadalo to s ním dobře. Jak vypadá dnes, všichni víme. Určitě mu nepomůže otevírání dalších obchodních center za městem. Uživit se na náměstí už dnes není nic jednoduchého. Jsem nepřítelem parkovacích automatů a budu prosazovat parkování zdarma pro občany Svitav. Nemyslím si, že by přirozený ruch na náměstí měl být nějak omezován.

Vnímáš tedy náměstí jako ostudu města?

Kdyby ses zeptal loni touhle dobou, tak bych určitě řekl ano. Bezdomovci, morový sloup, rozházené stánky z trhů, zahradní domek s paletami. Letos je to o moc lepší.

...jako obchodník to prostě tak vidíš...

Jestli je něco velmi dobře na náměstí, tak je to tržnice a farmářské trhy, Lidé jsou na to zvyklí a myslím si, že to má ohromný smysl. Je to vidět i o Vánocích, masopustu, slavnostech. Trhy obecně mají velký potencionál a tržnice jsou u nás i v zahraničí i místem setkávání. Tržnice prostě patří tam, kde chodí lidé.

Co tě za poslední roky potěšilo a co naopak?

Byl jsem rád, když se v průmyslové zóně otevřela nová továrna. Doufám, že přibydou i další. S tím ruku v ruce půjde i bytová a občanská výstavba. Myslím si, že na vzhled nových staveb by měl dohlédnout městský architekt. Projekt Tabačka či podnikatelské baroko na ulici Dvořákova na kráse městu nepřidá.  

Má podnikatel vůbec čas na zábavu?

Podnikání jsem převzal po mém otci a společně s maminkou v něm pokračujeme. Dnes je záběr našeho podnikání mnohem širší a různorodější. Právě ta různorodost je to nejlepší na mém povolání. A zaměstnanci. Jsme rodinná firmička a na přátelských vztazích mezi námi všemi, kteří ji tvoříme, si zakládáme.

S tou zábavou... zajímám se o elektronickou hudbu, mám rád bowling, golf, lyže, kolo... ale to by den musel mít... 29 hodin a 14 minut. Jo, a taky rád cestuju – letos objevujeme autem Srbsko a Bulharsko - města, památky, kavárny... hory i moře. Hory mám raději.

A co obchodník na nakupování?

Obchody mě baví, ale jsem lakomej.

A já něco vím o tvé rodině... jako historik, pochopitelně...

Jako co? Že mám dvě děti? Obě studují a zatím žijí s námi. Jo, ták... Doma máme i babičku, která má 102 roky. Jsem rád, že děti vidí, kolik péče se babičce dostává a kolik námahy to stojí.

Kdybys psal politický slovník, co by u hesla Štaud Ctirad stálo?

Vnitřně anarchista, sociálně levičák a pracovně pravičák. Někdy extrémista (nevím, jestli pravicový nebo levicový). Pravdu a lásku mám rád, ale o jejich vítězství nejsem přesvědčený.

Naše Sdružení pro město Svitavy mě baví - je názorově pestré a ideově nezatížené. Jsou tu zajímaví lidé všech věkových kategorií.

A cíle?

Trápí mě otázka náměstí a jeho budoucnost. Chtěl bych k němu změnit přístup vedení města a posílit jeho pozici jako přirozeného centra Svitav. Základem je změna územního plánu a zákaz budování dalších obchodních center. Nerad bych se dočkal chvíle, kdy budu stěhovat obchod z náměstí za město. Bohužel tato hrozba je reálná. Když developeři nebudou mít možnost stavět centra za městem,  budou muset postavit, či opravit něco v centru. Dobrým příkladem je Litomyšl, kde bude vznikat nová obchodní galerie přímo na náměstí.
 

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů