MUDr. Jan Malý (69 let)

MUDr. Jan Malý

Dětský lékař, bývalý primář dětského oddělení a bývalý ředitel Svitavské nemocnice. Většinu volného času věnuje sportu, miluje hory, v létě po nich jezdí na kole, v zimě lyžuje. Patří mezi nejzkušenější zastupitele města, je zastupitelem od roku 1998. Zapojoval se do práce sociální komise, nyní pracovní skupiny pro sociální problematiku.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Co se ti hned vybaví, když se mluví o Svitavách?  

Neuvěřitelná proměna vzhledu města. Vzpomínám si živě na socialistické Svitavy, i když jsem to v prvním plánu tak nevnímal, bylo to šedivé, ospalé město. Když se bruslilo, člověk se bál spadnout ne do sněhu, ale do těch sazí. Ta změna za posledních patnáct, dvacet let není sama sebou a není zadarmo – podívej se na náměstí, vznikla Fabrika a pamatuješ si na stadion? Není to pouze on, ale hala, další sportoviště, já nevím, co bych dodal... je to snad viditelné...
Není náhodou, že u mnoha lidí, stejně jako u mne, se oblíbeným místem vycházek a aktivit stal stadion nebo Park Patriotů.

Dobře, to byla TOP místa, ale jsou i jiná místa...

Jistě, a nemusím chodit daleko od míst, kde bydlím. Jezdím kolem budovy TOS, vnímal jsem okolí nádraží, a to před i za ním. Ta stará sýpka je prostě ostudou města, ale omezit by se mohla i tranzitní doprava. Pro cyklisty je to sebevražedné prostředí... Vadí mi i to, že jsme po letech diskuzí nedokázali upravit velkou kruhovou křižovatku. Nehezká je zadní část domů naproti hospodě U Rumpála...

Jsi výborným dětským lékařem, jak ses k tomu dostal?

Mám to štěstí, že se mi zaměstnání stalo koníčkem... nebo koníček zaměstnáním? Budu si to muset promyslet...

Jak relaxuješ?

Mrknu na dobrý film, poslouchám klasiku, ale třeba i moravský folklór a hlavně se mou láskou stalo kolo... ano, dalo by se říct, že ujíždím na kole.. A miluju hory... kdykoliv, v létě, zimě. A taky s rodinou – je fajn, když s vnuky přijedou... ale taky, když zase odjedou... ne, to nepiš.

Prý jsi odpůrce chlupatých knedlíků?

Ano, vadí mi ty chlupy, je to nehygienické...

Jsi v zastupitelstvu matador. Nechceš nechat místo mladým?

Mluvíš mi z duše, budu na čelo útočit ze zadních pozic pelotonu. Už se na to necítím, musím taky říct, že je to ubíjející a ne vždy konstruktivní... připadá mi, že se poslední dobou spíše zviditelňuje, než jedná. A jsem rád, že naše Sdružení pro město Svitavy na tento způsob vystupování nepřistoupilo a že děláme věci pro město, ne pro sebe a politické body.

Kdybych ti řekl – levice, střed, pravice?

Asi bych se zařadil na pravici, mám podobné vidění společnosti, jako měl Václav Havel. Vyznávám svobodu, ale s tím i vyšší míru zodpovědnosti za své činy, což si řada lidí nechce připustit, možná, že si to ani neuvědomuje. Proč taky, když dodržujeme zákony tak, jak dodržujeme a práva vymáháme tak, jak vymáháme. To by se mělo zlepšit.

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů