Bc. Milena Brzoňová (64 let)

Bc. Milena Brzoňová

Mnoho let pracovala jako vedoucí odboru vnitřních věcí na Městském úřadě ve Svitavách, zná problematiku státní správy, orientuje se v sociální problematice. Po odchodu do důchodu stojí v čele svitavského Klubu seniorů, organizuje především pro seniory vzdělávací, kulturní nebo sportovní aktivity. Od roku 2017 je místopředsedkyní Krajské rady seniorů ČR Pardubického kraje.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Stárnout lze úspěšně ;-)

Když jsme se spolu pracovně setkali poprvé, tak ještě na městském úřadě...

Vidíš, jak to letí... to je čtvrt století... čas prostě nezastavíš. Fakt je ale ten, že zkušenost s problematikou chodu města mám, a to nejen městského úřadu nebo odboru vnitřních věcí, který jsem na úřadu vedla, ale nyní ve věku seniora vidím i věci z jiné strany. Stále je to práce s lidmi a o lidech...

Takže předpokládám, že naši senioři v tobě budou mít zastání...

Myslím si, že svitavští senioři jsou senzační senioři, ať jsou ve věku 60+, nebo jim je 80+. Snažím se proto společně se samosprávou svitavského Klubu seniorů připravovat nejen pro naše členy aktivity, které jsou přiměřené jejich věku, které je obohatí, které jim umožní se vzdělávat, naučit se využívat moderní technologie, poznávat zajímavá místa naší republiky, sportovat, navazovat nové kontakty... Již tři roky pro ně připravujeme oslavu Svátku seniorů se zajímavým kulturním programem.

Super. A nejkrásnější jsou každoroční toulky s městským historikem... minule například nepřišel nikdo...

I ty kecale, byl tam jeden člověk... vždyť byla průtrž mračen. Pochopitelně to nejsou pouze výpravy za historií našeho města, ale i za přírodou, teď nás třeba čeká komentovaná prohlídka parku s panem Klíčem, který se stará o zeleň města. A tak bych mohla pokračovat.

Myslíš si, že senioři mají ve městě důstojné podmínky pro život?

Ano, myslím. Ne, že by nebylo co zlepšovat, ale obecně je to příjemné město s poměrně širokou nabídkou kultury, a to nemyslím cíleně pouze na seniory. Třetím rokem úřaduji pro klub ve Fabrice a byla jsem překvapena tím, kolik tam chodí lidí a jak se její prostory využívají. Opravdu to nejsou pouze senioři, ale i lidé mladí.

Když tak bloumám kolem města, to bys nevěřila, kolik seniorů potkávám v nějakém pohybu...

Věřila. A je to dobře. My pouze nehoubaříme, neprocházíme se přírodou, nehlídáme vnoučata... Tak mě teď napadlo, že v samotném centru města chybí místo pro rekreační aktivity seniorů. Mohla by to být řešitelná výzva...

No, na náměstí chybí i jiné věci... parkovací místa třeba...

Jasně, dále auta všude a kolik se jich tam vejde... :-D Co tak víc laviček? Mrzí mě, že na našem náměstí ubývají různorodé prodejny drobných živnostníku ;-( Je to přece jen dostupný střed města.

Já jsem si vždycky představoval, že až budu v důchodu, budu mít na všechno čas...

Tak to teprve uvidíš... chtěla bych cestovat, takových lákavých nabídek je... člověk si říká, co by, až by... třeba čtu, to ano – ty historické detektivky Vlastimila Vondrušky, sleduji dobré české filmy, mám ráda swing a melodie z dob první republiky... zajdu do divadla, mám dvě roztomilé vnučky... a najednou zjistíš, že nemáš čas.

Proč do komunální politiky?

Po celou dobu mé profesní kariéry jsem se pohybovala v místní správě, a proto je pro mě logické vstoupit do komunální politiky v rodném městě. A vize Sdružení pro město Svitavy mně jsou blízké. Proto. Chtěla bych zužitkovat zkušenosti a informace z mých aktivit v rámci projektu SenSen (Senzační Senioři) Nadace Konto Bariéry a z práce Krajské rady seniorů Pardubického kraje, a to v některé pracovní skupině.

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů