MgA. Lukáš Moravec (38 let)

MgA. Lukáš Moravec

Vystudoval hru na trombon na brněnské konzervatoři a následně i na JAMU. Po studiích se vrátil na ZUŠ ve Svitavách, kterou již jako žák navštěvoval, tentokrát již jako pedagog. Na ZUŠ vede dva žákovské soubory. Vystupoval a vystupuje se slavnými i méně známými hudebníky, stojí v čele svitavské skupiny Do větru, hraje také v kapelách Franta Černý a kapela, Tony Joch nebo ve vlastní rodinné kapele. Ve SPMS je nováčkem a chce se věnovat především kultuře.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Hudba je klíčem ke všem dveřím

Ty ses ve Svitavách narodil?

Ano... v osmdesátém roce. Od roku 1989 jsem začal chodit do ZUŠ. Mým prvním učitelem byl Jaroslav Dvořák. Po studiích jsme se opět potkali na půdě školy jako kolegové a dobří přátelé. Hudba mě provází od dětství. V rodině jsme často zpívali a hráli v rodinné kapele, což nám naštěstí vydrželo dosud.

Všiml jsem si, že jsi absolvoval školy v Brně. Čili Moravan srdcem?

Brno mi přirostlo k srdci. Rád vzpomínám na dobu studií, kdy mě velmi ovlivnil můj profesor Ivo Navrátil a další skvělí profesoři a spolužáci.

Když tě tak v ZUŠ za dveřmi poslouchám... vím, že se to nemá... tak snad neexistuje nástroj, na který bys neuměl...

Takových nástrojů je naprostá většina :-D

Jsi frontman několika kapel. Jak to jde k sobě – třeba folk a poslechový pop?

Jsem frontmanem a autorem pouze kapely Do větru. V ostatních kapelách plním funkci sidemana :-D, když už ty anglický termíny používáš...

No jistě. Řekni rovnou, kde tedy stojíš stranou...

Hraju s Franta Černý a kapela, Tony Joch a přátelé, rodinná kapela Moka Band a další... No, a v ZUŠ vedu dva soubory – žesťový a flétnový. Práce s dětmi mě moc baví a naplňuje.

Ale stejně, kdybys měl jen jeden žánr, co bys zvolil?

Nerozlišuji hudbu podle žánrů. Když jsem hrál v symfonickém orchestru, užíval jsem si souhru mnoha barev a dynamiky. Pokud hraji jen v triu či menším uskupení, mohu se nechat unést improvizací a tvořit hudbu dílem okamžiku. Všechny tyto výlety mám rád.

Říká se, že geny jsou geny... tu a tam slyším syna, jak se opírá o klavír... bude hudebník, nebo geolog?

Syn Jáchym je prozatím nadšeným výtvarníkem.

Předpokládám, že tvoje parketa v politice bude kultura...

Pokusím se přinést svůj pohled aktivního hudebníka. Mnoho kulturních aktivit ve městě je dobře zorganizovaných a mají své publikum. Město přichází s novým letním kulturním programem v podobě letního kina atd. Bylo by příjemné pro letní podvečery kulturní nabídku rozšířit o koncerty na náměstí, ale to už by mohlo být předmětem další diskuse.

Takže venkovní akce, festivaly?

Venkovní akce jistě. Nevím, zda má být město pořadatelem hudebních festivalů. Např. ve Vysokém Mýtě pořádá Týden hudby městský MKlub. Přes profesionální dramaturgii je celý týden bez vstupného.

Já jen... k tomu náměstí... vy, hudebníci tomu říkáte stage, já pódium... má dojít ke stálému oteplování... asi to není komfortní hrát na rozpáleném náměstí, co?

Svitavské náměstí si zaslouží oživení. Jedním z impulsů by mohl být právě pravidelný cyklus letních koncertů a pohádek pro děti. Kolem šesté bývá již přijatelná teplota i ve Svitavách na náměstí...

A není lepší park Jana Palacha?

Pod koruny stromů parku J. Palacha jistě patří Den rododendronů či Den dětí. Večer písničkářů se ale bohužel nesetkává s větším publikem. Akce se koná pouze jednou za rok. To je možná také důvod nízké návštěvnosti.

Myslíš si, že v politice lze něco prosadit?

V komunální politice ano. Chtěl bych to zkusit. Kdo nic nedělá, sice nic nezkazí, ale není za ním nic vidět.

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů