Bc. Ondřej Komůrka (41 let)

Bc. Ondřej Komůrka

Dvacet let vyučoval anglický jazyk na Vojenské střední škole a Vyšší odborné škole v Moravské Třebové, před tím krátce působil rovněž jako učitel na Střední odborné škole obchodní v Poličce. V roce 2013 obdržel vyznamenání za dlouhodobé vzorné plnění úkolů v rezortu Ministerstva obrany. Od roku 2018 je ředitelem Střediska volného času ve Svitavách (dříve DDM). Lidé ho znají také jako muzikanta a moderátora řady kulturních a společenských akcí. Ve volném čase pracuje s mládeží – v Turistickém oddílu mládeže Zálesáci a také jako fotbalový trenér starší přípravky. Od roku 2010 je zastupitelem města a od roku 2014 radním města Svitavy.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Nemusíš mít důvod, abys mohl někomu pomáhat

Co se ti hned vybaví, když se mluví o Svitavách?

Rodná hrouda ☺  Místo, které se neuvěřitelně dynamicky mění. Tak nějak ho sleduju z mýho nejoblíbenějšího místa na Kopečku ☺  Rád pozoruju ruch na stadionu, hlavně když sekají hřiště ☺. Teď vážně: líbí se mi údolí směrem na svatou Trojici, cyklostezka na Vendolí, ale nejraději mám, když vznikne něco nového nebo se něco opraví. Taky mám rád, když je na svitavských místech, která prošla nějakou změnou, hodně lidí a to místo žije.

Kdybys mohl říct, která místa byl změnil...

Určitě zimák, ten už je fakt potřeba. Dnes už víme, že jej do příští sezony zastřešíme. Letos budou Svitaváci také bruslit, ale v trochu jiných podmínkách a na jiném povrchu. Samozřejmě bych byl rád, aby náměstí žilo nejen během akcí, ale na recept se mě neptej, už dlouho si lámu hlavu, ale upřímně řečeno, na žádný recept jsem ještě nepřišel. Dál by bylo potřeba opravit povrchy vozovek v některých ulicích. Taky bych byl rád, aby se nám povedlo oživit infrastrukturu veřejných hřišť - plácků. Například na sídlišti u nádraží. Ale jsou i jiné věci – nemá cenu se bavit o bezdomovcích...ale mrzí mě poloprázdné hlediště, když hraje v Tyjátru nebo ve Fabrice nějaká kapela.

Mám tě spojeného s kantořinou, ale...

...rád učím, ale od příštího školního roku už nebudu. Čeká na mě výzva v SVČ Tramtáryje. Na učení se mi vždy líbil moment, kdy mi studenti přijdou poděkovat a říct mi, že jsem je něco naučil. Taky si myslím, že správný učitel musí být herec, který každý den vstupuje na pódium a snaží se něco předat dál. Kdybych nebyl učitel, chtěl bych být hercem. Jsem exhibík, který k práci potřebuje lidi. Musím být neustále s někým v kontaktu. Práce s lidmi mě dobíjí.

Co charakterizuje Ondřeje Komůrku? Já to sice vím, ale kdyby ses měl popsat...

Jsem úplně normální chlap... mám super rodinu a jinak se zajímám o spoustu věcí  – koncerty, fesťáky, výstavy... Četba je moje noční můra, protože moc nečtu a mrzí mě to, snad se zlepším – moc chci. Bez hudby bych asi žít nemohl. Pokud je hudba kvalitní, poslechnu všechno. Důležitá věc na hudbě je, aby se hudebníci a zároveň posluchači bavili. Možná proto jsem založil SUE – Svitavy Ukulele Ensemble. Do divadla chodím pravidelně, mám rád tu zvláštní hereckou atmosféru. Na filmu nesnáším dabing... to asi za kulturu, ale rád mám taky sport...

Sport? Asi fotbal, ne?

Mám rád všechny druhy sportů...

...jistě... jsi známý z pozemního hokeje a skoků na lyžích...

...ano... a ze vzpírání, podle toho, jak jsem se vzepřel tvé otázce :-) V dětství jsem vše věnoval fotbalu, teď si zahraju už jen tak rekreačně, ale trénuju malý kluky – starší přípravka. V zimě miluju lyže – sjezdovky, běžky, snowboard – mně to je jedno. Snažím se, aby i moje děti uměly jezdit na všem. Jinak taky hrozně rád chodím po horách a po Vysočině...

Tos mi trochu nahrál... chtěl jsem se zeptat, zda cestuješ...

Rád. Nejsilnější cestovní zážitek je pro mě cesta na Island s mým kamarádem Mariánem Polákem a svatební cesta do Skotska s CK Kudrna. Jinak mám hrozně rád Anglii a Londýn. Takový pivko v tradičním anglickým pubu v Covent Garden prostě nemá chybu.

Hm... zase pivo...

V létě si fakt rád sednu na dobrý pivko. Mám rád kvalitně uvařené jídlo, nesnáším šlichty z některých školních jídelen. Vaření mě baví – vařím rád, vařím dobře ☺

V komunální politice nejsi nováčkem. Pracoval jsi v radě města, hájíš tam zájmy sportu...

Myslím, že  ne pouze sportu... Jsem patriot a za Svitavy dýchám. Do komunální politiky jsem šel z jednoho důvodu – baví mě pomáhat lidem a podporovat užitečné věci. Pokud by mě ale oslovila nějaká politická strana, asi bych nikdy nabídku nepřijal. Proto moje volba padla na Sdružení pro město Svitavy. To je parta apolitických osobností, ačkoliv třeba Davida Šimka a Václava Koukala  už za politiky považuju. Ono to asi jinak nejde... Ale prostě ve SPMS jsou lidé, za kterými je jejich práce vidět. A není to pouze jakési předvolební uskupení.

Máš politické vyznání?

Jsem pravdoláskař a Havlomil ☺ a kdybys spojil do rovnice svobodu a demokracii, tak výsledkem jsou „možnosti“, které mohou být výzvou.

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů