Mgr. Bc. David Šimek (41 let)

Mgr. Bc. David Šimek

Lídr Sdružení pro město Svitavy David Šimek je již tři volební období zastupitelem města a dvě volební období starostou města, takže je vidět všude, kde se něco děje a kde se něco chystá. Původně učitel (od roku 2002) a ředitel na ZŠ Sokolovská (2005–2010) je znám jako velký milovník přírody, turistiky, rád pracuje s dětmi a mládeží, také díky tomu je mnoho let vedoucím Turistického oddílu mládeže Zálesáci. V roce 2016 byl podruhé zvolen členem zastupitelstva Pardubického kraje, je předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Zajímám se o budoucnost. Mám v plánu v ní prožít zbytek života

Máme za sebou sérii rozhovorů, tak dumám, na co bych se tě ještě zeptal... nenapadá tě něco?

Ne. Ty to moderuješ...

Trochu mi to připomíná naše společné začátky v politice... 2006 jedno období jako zastupitel a 2010 starosta v třiatřiceti, asi to člověka změní...

Ano, dospěje... srovná se, stanoví si priority, věci podstatné a ty druhé. Uslyším mnoho příběhů, lidských tragédií, prožiješ úspěchy i zklamání. Poznáváš lidi, bráníš se pomluvám, až na obranu rezignuješ. Zjistíš, že jsou opravdu jiné hodnoty, než vyvracet to, jak jsem rozkradl majetek, jak jsem si dosadil kamarády do funkcí, a řešíš trestní oznámení o podezření z korupce. Když jsem se s tímto tlakem setkal poprvé, bylo to strašné a užíral jsem se tím. Asi otupíš, ale snažím se lidem naslouchat. Nemusím ale souhlasit.

Měls vlastně v roce 2010 velmi těžkou pozici... ono stát se starostou po Jiřím Brýdlovi, kterého vnímám jako silnou osobnost, vůbec není jednoduché...

Oba starostové a zakladatelé Sdružení pro město Svitavy – Jiří Brýdl a Václav Koukal – tu laťku nasadili poměrně vysoko. Pomáhali radou i zkušenostmi, ale v politice se vše rychle mění... za několik let přijdeš o kontakty, nevíš, na koho se s problémem obrátit, tak si ty cesty musíš šlapat sám nebo s lidmi kolem sebe. A na to mám štěstí.

Jsi v okolí i mezi starosty hodnocen jako úspěšný mladý politik...

To nechám na historii. Roky 2008–2012 v době recese vůbec nebyly jednoduché, chyběly příjmy města a musely se dofinancovávat rozdělané projekty. Nastoupily velké restrikce výdajů, které se dotkly všech organizací. Ale město to přečkalo. Nyní, zdá se, je situace obdobná, ale z druhé strany. Rostou příjmy, zároveň však rostou výdaje vysoutěžených investic, a je to také špatně. Najednou zjistíš, že akce za 30 milionů stojí 42... a řešením jsou restrikce a úsporný režim rozpočtu, anebo projekt zastavit a dát do šuplíku.

Cítíš se jako patriot?

Jistě. Nedám na Svitavy dopustit, jsem v jejich dresu a hraju za tým. Jsou věci, které nám okolí pozitivně závidí – hala, stadion, Brand, Fabrika... a jsou věci, které pozitivně závidíme my – nové technologie, bazén, strukturu dopravy, komplexní cyklo, chodníky... je to normální. A když mluvíš se starosty okolních měst, řešíme to, co jinde mají vyřešeno a naopak. Co nám nikdo nevezme je fascinující krajina kolem města se spoustou možností pro všechny generace a historické náměstí.

Takže s hosty na náměstí?

Anebo do Brandu...

Dobře... když se povede bazén a zastřešení plochy a Seniorcentrum, co dál?

Areál cihelny, a to jednoznačně... pro mladé, ale nejen pro ně... a chtěl bych vyřešit areál starého sila. Dříve, než se něco stane.

Jsi profesí učitel, nevnímáš to jako handicap pro starostenskou funkci?

Možná ze začátku, kdy se člověk učí, tak při jednání s firmami byl cítit jejich despekt. Ale i ti manažeři se museli řemeslu učit. Vykonávám tu funkci osm let, což je osm let zkušeností. Ale fakt je, že se mi po práci s dětmi stýská, tak to alespoň kompenzuji v práci v turistickém oddílu. A spoluorganizuji větší akce – třeba v oddílové hájence ve Svratouchu. Ale čas není natahovací... chtěl bych se více věnovat své skvělé ženě a dětem.

Jsi pracovitý chlap, musím říci, že i pro mě inspirativní, lze do tvého harmonogramu nacpat kulturu? A sport?

Nejsem blázen, abych se zničil – rád si zajdu na koncert do Tyjátru či na divadlo do Fabriky. Jinak kolo, lyže a letos kolobežka, což je super relax. A neřesti? Jsem tě předběhl, co? Dobré bílé víno a svitavské pivo z Kopečku. Protože Kopeček mě fascinuje, stejně jako kopeček – myslím ale horský. Miluju hory.

Máš nějaká zveřejnitelná přání?

Mám, a to mnoho přání... některá se mi splnila, o některých mluvit nebudu a některá jsou splnitelná. Chtěl bych, aby se vytratila lhostejnost ve společnosti, abychom měli k sobě úctu. Abychom zlo dokázali pojmenovat zlem a dobro odměňovat. Abychom mohli dokončit započatou práci pro město. A to bych si přál, aby Sdružení pro město Svitavy mělo takové koaliční partnery, se kterým by vytvořilo smysluplnou a dělnou koalici. To heslo Společně s vámi měníme Svitavy je heslem pro spolupráci s těmi, kteří budou mít zájem pracovat pro rozvoj Svitav.

Série předvolebních rozhovorů s Davidem Šimkem

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů