Svitavy získaly titul „Evropské město sportu“

Starosta města David Šimek tuto radostnou zprávu oznámil veřejnosti na Svitavském stadionu při slavnostní zahájení mistrovství světa v požárním sportu.

Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES), udělila Svitavám titul Evropské město sportu 2015 (European Town of Sport). V červnu navštívili komisaři z Bruselu město a posuzovali vybudovaná sportoviště, jejich vybavenost a přístupnost pro veřejnost. Sledovali také, jakým způsobem město podporuje sportovní aktivity sportovců i běžných občanů. Pro oficiální předání titulu si pojedou zástupci města 19. listopadu do Bruselu.

"Na zisk tohoto prestižního titulu jsme právem hrdí. Sport je ve Svitavách na seznamu priorit a je podporován nejen ve formě vrcholového sportu, ale klade si za cíl přivést na svá sportoviště i běžnou populaci. V halách i na venkovních hřištích mohou sportovat lidé od nejútlejšího věku po seniory," radoval se z ocenění starosta města David Šimek. "Komisaři, kteří nás navštívili minulý měsíc, velmi oceňovali množství i nápaditost sportovišť, která jsou veřejností maximálně využívána a podle jejich slov je to pro sedmnáctitisícové město naprosto neobvyklé. Generální sekretář asociace Hugo Alonso také přiznal, že navštívil při hodnocení mnoho měst, ale tady se cítí jako doma," dodal David Šimek. Kromě Španěla Alonsa Svitavy v červnu navštívili také francouzský komisař Pierre Distinguin a koordinátor pro Českou republiku Lukáš Vorel.

"Gratuluji Svitavám k významnému ocenění, které je uznáním nebývalé péče a podpory, jaké se sporty v tomto městě těší. Je to velká čest i pro Pardubický kraj. A mám velkou radost, že tato skvělá zpráva přišla právě v době konání Mistrovství světa v požárním sportu," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Je to také ideální příležitost propagovat Svitavy a Pardubický kraj jako místa zaslíbená sportu," dodal hejtman.

Město zrevitalizovalo a zpřístupnilo všem Svitavský stadion, který se stal právem chloubou Svitav, a vytvořilo zde otevřený sportovní areál, který snese nejpřísnější kritéria. V minulosti byl hostitelem mnoha významných sportovních akcí, nyní zde právě probíhá Mistrovství světa v požárním sportu dorostu a juniorů. Stadion je druhým domovem pro fotbalisty, atlety, in-linisty, tenisty a další sportovce. Ale není samozřejmě jediným sportovištěm ve městě. Kromě textilní haly na stadionu je třeba zmínit i sportovní halu Na
Střelnici, kterou kromě ligových basketbalistů využívají i lezci na umělé stěně a ostatní sportovci. Krytý i venkovní plavecký bazén, dětská hřiště po celém městě, v základních i v mateřských školách, discgolfové hřiště, venkovní posilovny, cyklostezky a v zimě i běžkařské tratě, naučné stezky i parky - to vše nabízí možnosti sportovních aktivit nejen jednotlivcům, ale i celým rodinám, které to velmi často využívají a oceňují.