Dvě Ženy činu 2016 jsou ze Svitav a ze SPMS

Ocenění Žena činu obdržely v březnu 2016 dvě dámy ze Svitav. Blanka Čuhelová a Radoslava Renzová převzaly ocenění z rukou nejvýše postavené ústavní činitelky, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horské. Slavnostní předání se uskutečnilo u příležitosti konání konference Ženská energie pro politiku ve Svitavách. Obě oceněné ženy jsou členky SPMS.

Radoslava Renzová je ředitelkou svitavské malotřídní školy proslulé kladným přístupem k inkluzivnímu vzdělávání. Čin, který je třeba v řadě ostatních vyzdvihnout, je realizace projektu, který umožnil přenos know-how ze severských školských systémů do Pardubického kraje. Díky iniciativě Radoslavy Renzové a týmu „Modré školy“ v Lačnově, mohla v loňském roce řada pedagogů vycestovat na odborné stáže do zahraničí. Z celokrajného hlediska je Modrá škola příkladem, že díky osvícenému vedení, vůli a odbornosti, může malá škola ve městě nejen přežít, ale být vzorem i dalším vzdělávacím institucím nejen z regionu, ale z celé České republiky.

Ředitelka Městského muzea a galerie ve Svitavách Blanka Čuhelová stála u zrodu městského muzea. K oživení jeho činnosti přispělo zavedení muzejní pedagogiky, jež iniciovala před necelými pěti lety. Tento čin přivedl do muzea a galerie mladé návštěvníky, pro něž se stává odkaz předků součástí života. Muzejní animace se zintenzivnily v roce 2013 a 2014 a nyní jsou v nabídce také řemeslné a výtvarné workshopy pro děti i dospělé. Kromě zodpovědné práce v managementu muzea se Blanka Čuhelová zasazuje o pravidelné připomínání holocaustu – projekt Hledání hvězdy Davidovy. Díky jejímu úsilí se v loňském roce do města natrvalo vrátil také místní unikát – Svitavský velký mechanický betlém, který zapsán do registru kulturních památek ČR.

Smyslem ocenění je vyzdvihnout nejen dlouholetou práci, ale především jednotlivé činy, či konkrétní výsledky, za nimiž dané ženy stojí.

Máte dotaz? Použijte formulář a napište nám.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů