Volební program 2006

Občané města obdrží před volbami (v říjnu 2010) vyhodnocení tohoto volebního programu do svých poštovních schránek.

Vyhodnocení volebního programu 2006 - 2010 v grafické podobě ZDE.

Majetek a finance

• Chceme i nadále sestavovat trvale přebytkový rozpočet města jako předpoklad dlouhodobé finanční stability.
  • Budeme připravovat a realizovat kvalitní investiční projekty.
  • Chceme efektivně využívat vlastní investiční prostředky a maximálně se snažit o využívání státních dotací a prostředků z fondů EU.
  • Chceme rozumně využívat úvěry od peněžních ústavů .
  • Budeme nadále podporovat rychlostní silnici co nejblíže Svitav a podpoříme vybudování silničního obchvatu města.
  • Budeme pokračovat v revitalizaci panelových sídlišť ve městě.

Podnikání a cestovní ruch

• Zřídíme poradenské centrum pro pomoc podnikatelům při čerpání evropských dotací.
  • Oživíme formou motivačních pobídek a využitím nebytových prostor v městských domech podnikání v centru města.
  • Komunikačně propojíme obchodní zóny a nově budované kulturní centrum Fabrika s náměstím.
  • Vytvoříme podmínky pro rozšíření ubytovacích kapacit různých kategorií.
  • Zasadíme se o realizaci, úpravu a údržbu běžkařských tras v okolí Svitav.
  • Podpoříme vybudování rozhledny na Hřebečském hřebenu.
  • Přestavíme bývalou „stodolu“ za městským úřadem na kavárnu.

Životní prostředí

• Dokončíme revitalizaci panelových bytových domů.
  • Vytvoříme hlukovou mapu Svitav a na jejím základě omezíme hluk ve městě.
  • Dostavíme skupinový vodovod s využitím nového zdroje pitné vody.
  • Vybudujeme přeložku vodovodního řadu na ulici Zadní v Lačnově.
  • Dokončíme protipovodňová opatření na řece Svitavě a na Lačnovském potoce.
  • Rozmístíme více sběrných nádob na tříděný odpad.
  • Vysadíme novou zeleň v obytných zónách a budeme pečovat o zeleň stávající.
  • Podpoříme veškeré aktivity, které přispívají ke zlepšení a ochraně životního prostředí.
  • Při ekologickém vzdělávání a výchově budeme spolupracovat se školami.
  • Podpoříme činnost Záchranné stanice zvířat a ptáků Zelené Vendolí.

Zdravotnictví a sociální péče

• Podpoříme další rozvoj a modernizaci nemocnice.
  • Budeme nadále podporovat činnost organizací zdravotně postižených spoluobčanů.
  • Uděláme maximum pro výstavbu domova důchodců.
  • Při opravách, nové výstavbě objektů občanské vybavenosti a na úřadech podpoříme budování bezbariérových přístupů pro handicapované spoluobčany.
  • Část kapacity nových bytů zbudujeme jako bezbariérové.
  • Nadále budeme poskytovat slevy důchodcům při návštěvách kulturních, společenských a sportovních akcí a zařízení města.

Bezpečnost a prevence kriminality

• Vybavíme přechody pro chodce moderními bezpečnostními prvky.
  • Zrekonstruujeme a upravíme zadní cestu v Lačnově.
  • Připravíme projekt sítě městské hromadné dopravy.
  • Vybudujeme nová parkovací místa v okolí nemocnice, na Komenského náměstí a u kina.
  • Opravíme dětské dopravní hřiště na Sokolovské ulici.
  • Budeme podporovat běžící i nové projekty prevence kriminality pro instituce a neziskové organizace.

Kultura a spolková činnost

• Podpoříme provoz multifunkčního a vzdělávacího centra Fabrika a v němž vytvoříme podmínky pro činnost kulturních souborů a spolků.
  • Vytvoříme systém grantové podpory volnočasových aktivit mladých lidí a budeme finančně podporovat vedoucí souborů a spolků pracujících s dětmi a mládeží.
  • Vybavíme knihovnu novými informačními technologiemi (otevření internetové kavárny, hudebního oddělení ap.).
  • Podpoříme vznik a provoz rokového klubu.
  • Podpoříme stávající a nově vznikající hudební, divadelní i taneční festivaly.
  • I nadále budeme podporovat údržbu církevních a uměleckých památek ve městě.

Školství

• Budeme pokračovat v modernizaci školních budov a jejich vnitřního vybavení.
  • Upravíme hřiště mateřských škol a veřejná dětská hřiště.
  • Rozšíříme nabídku mimoškolních aktivit dětí zejména formou finanční podpory projektů škol.
  • Dokončíme modernizaci školních jídelen a vytvořit podmínky pro kvalitnější stravování.
  • Vytvoříme podmínky pro celoživotní vzdělávání občanů ve městě.
  • Budeme podporovat mateřské centrum „Krůček“.

Sport, pohyb, tělesná kultura

• Společně s TJ Svitavy budeme hledat cesty a finanční zdroje na zajištění investičního rozvoje sportovního areálu stadiónu Míru, včetně jeho údržby.
  • Podpoříme investiční akce, které umožní modernizaci sportovních zařízení při základních školách, např. tělocvičnu při ZŠ T. G. Masaryka, areál při ZŠ Felberova.
  • Budeme nadále podporovat činnost sportovních oddílů.
  • Udržíme, případně rozšíříme grantový program v oblasti sportu, zaměřený na mládež.
  • Budeme pokračovat v realizaci systému podpory trenérů mládeže ve sportovních oddílech.
  • Zaměříme se na vybudování zón k rekreačnímu vyžití občanů města i turistů, modernizaci koupaliště, rozvoj rekreační oblasti Rosnička, podmínky pro on-line bruslení apod.