Zrůstek Jindřich

1Zrůstek Jindřich

Důchodce (*1937)

Narodil jsem se v Kunštátě na Moravě, počátkem roku 1947 se naše rodina přestěhovala do Svitav a já už tenkrát jako desetiletý venkovský kluk jsem si naše město zamiloval. Dokončil jsem základní školu a vyučil se elektromechanikem. Potom jsem pracoval v několika různých podnicích. V roce 1963 jsem nastoupil jako elektrikář ve svitavské Tabačce. Po ukončení dálkového studia jsem pracoval v různých technických funkcích až do roku 1968, kdy jsem se za svůj nesouhlas se sovětskou okupací musel vrátit do dělnického stavu. Až do odchodu do invalidního důchodu jsem v tomto podniku pracoval jako tiskař. Naštěstí jsem mohl dělat práci, která mne velice bavila a mnohému naučila. Mezi tím přišla v roce 1989 „Sametová revoluce“ a já jsem se aktivně zapojil do práce v Občanském fóru. Posléze jsem začal pracovat ve Sdružení pro město Svitavy, kde se zaměřuji hlavně na sociální oblast.

Od dětských let jsem se věnoval leteckému modelářství a amatérské fotografii. Stal jsem se jedním se zakládajících členů svitavského fotoklubu. V roce 1966 jsem podstoupil operaci srdce, při níž mi byla implantována umělá chlopeň. Onemocnění srdce mne po celý život určitou mírou omezovalo, ale přesto jsem se snažil žít normálním životem. Oženil jsem se a mám 3 děti. Stál jsem i při založení Klubu kardiaků, kde od začátku pracuji ve výboru a této činnosti se i nyní převážně věnuji. Řídím se zásadou: „Vždy pomáhat nemocným a starým lidem“.

A co se mi nového líbí ve Svitavách? Tak to je otevření rekreačního areálu Brand, dále velice kladně hodnotím otevření Vodárenského lesa, ale mám velký strach z vandalů, případně "sběračů" dřeva na topení. Za zmínku také stojí rekonstrukce dětského hřiště v Lačnově. (2014)

Aktualita z dubna 2011:

V Kroměříži v Domě kultury se letos v březnu konal již osmý ročník udílení cen MOSTY 2010. Nad akcí opět převzala záštitu Livia Klausová, manželka prezidenta České republiky, která se také předávání cen zúčastnila.Letos bylo nominováno celkem 54 projektů a osobností.Vítězové jednotlivých kategorií získali ocenění, které ztvárnila akademická sochařka Jitka Wernerová. Ostatní nominovaní obdrželi pamětní diplomy od akademického malíře Otakara Trogana.

V kategorii III. – Osobnost hnutí osob se zdravotním postižením - obdržel ocenění dlouholetý člen OV SPCCH Svitavy Jindřich Zrůstek, a to za dlouholetou činnost ve prospěch osob postižených civilizačními chorobami. Jindřich zrůstek je dlouholetý člen SPMS.