Pechancová Vlasta, Mgr. Bc.

32Pechancová Vlasta, Mgr. Bc.

Sociální pracovnice, psycholožka, projektová manažerka (*1980)

Je to něco málo přes rok, co jsem po šesti letech opustila pozici ředitelky občanského sdružení LATA v Praze (zabývá se socioterapeutickou pomocí ohroženým mladým lidem) a začala žít naplno ve Svitavách – ve městě, kam jsem se přivdala za svým manželem Vítkem. Když jsem se ve Svitavách trošku porozhlédla, kde bych mohla uplatnit své vzdělání v oborech sociální práce, sociologie a psychologie, ale i zkušenosti s realizací ambiciózních vizí, zjistila jsem, že je tu několik lidí, se kterými mě pojí podobný pohled na sociální problematiku dětí a mládeže i podobné životní hodnoty a kteří mi jsou navíc osobně velmi sympatičtí. Netrvalo dlouho a začali jsme společně přemýšlet o tom, jak posunout péči o ohrožené rodiny zase o kousek dál. V roce 2009 jsem realizovala ve spolupráci s občanským sdružením Bonanza socioterapeutický program pro děti na statku ve Vendolí, kde jsme kombinovali aktivity zaměřené na posílení sociálních dovedností dětí s léčebně pedagogicko-psychologickým ježděním na koních. Druhým velkým počinem roku 2009 byla příprava a následná manažerská podpora evropského projektu se ZŠ a MŠ Svitavy Lačnov zaměřeného na pomoc znevýhodněným dětem a jejich rodičům. Spolupráce s oběma těmito organizacemi dobře naplňuje pro mě důležité hodnoty, jako jsou týmová spolupráce, ochota opouštět vyjeté koleje, odvaha ke snům a vizím i síla a vytrvalost k jejich naplnění. Logickým vyústěním mé činnosti ve Svitavách bylo i zapojení do pracovní skupiny zaměřené na sociální a rodinnou problematiku SPMS. Doufám, že v této oblasti společně ještě mnoho vykonáme, i když v době, kdy píšu toto krátké povídání, odpočívají kousek ode mě naše v březnu 2010 narozená dvojčátka Terezka a Kubík. Moje dosavadní životní zkušenosti i očekávání do budoucnosti zkrátka nejlépe vystihuje biblický citát: „Nic není nemožné těm, kteří věří.“