Životní jubileum Karla Šefrny a křest jeho knihy

V září oslavila 80. narozeniny výrazná svitavská osobnost a osobnost české kultury - lékař, divadelník, dramatik, hudebník a zakladatel Sdružení pro město Svitavy MUDr. Karel Šefrna. Narodil se 6. 9. 1939 v Boskovicích, od roku 1946 žije ve Svitavách, kde absolvoval gymnázium. Vystudoval v Brně na univerzitě stomatologii, které se celý život až do současnosti profesně věnuje. Je stále aktivním zubním lékařem. Od České stomatologické komory získal ocenění Osobnost české stomatologie. V roce 1990 byl jmenován ředitelem OÚNZ ve Svitavách. Do svitavského divadelnictví pronikl prací v souboru Jitřenka, od roku 1970 v souboru „C“. Napsal čtyřicítku divadelních her, které také režíroval, ke kterým napsal písně i scénickou hudbu a ve kterých také hrál. S téměř všemi hrami se účastnil národních divadelních přehlídek, kde obdržel desítky cen: jen na Loutkářské Chrudimi získal 36 cen. Karel Šefrna byl v letech 1990–2006 ve Svitavách zastupitelem. Dosud je platným členem Sdružení pro město Svitavy. Zasloužil se o vznik Dramatické školičky, divadélka Trám, angažoval se při výstavbě centra Fabrika. V roce 2000 získal cenu klubu Laurus za rozvoj divadelnictví na Svitavsku, je nositelem zlatého odznaku J. Skupy a zlatého odznaku J. K. Tyla za celoživotní uměleckou a pedagogickou práci a podíl na rozvoji loutkového divadla v České republice. V roce 2001 obdržel Cenu ministerstva kultury za divadelní a slovesné aktivity a v roce 2016 Cenu města Svitavy za příkladnou reprezentaci města na divadelní scéně, za dosažené úspěchy loutkového divadla a za obecný přínos české kultuře.

V sobotu 7. září byla v divadle Trám pokřtěna knížka „Ostrovy splněných přání aneb Život jde dál“, která roli divadelníka Karla Šefrny na pozadí svitavského amatérského divadla v jeho vzpomínkách představuje. Součástí knihy jsou také 2 CD písniček K. Šefrny.

K životnímu jubileu Karlu Šefrnovi z celého srdce blahopřejeme.