Cvrkal Otmar

26Cvrkal Otmar

Předseda Sdružení zdravotně postižených Svitavy (*1944)

Pracuji jako regionální sociální pracovník, předseda Sdružení zdravotně postižených Svitavy, místopředseda Národní rady osob se zdravotním postižením a člen Vládního výboru pro zdravotně postižené v Praze, původním povoláním jsem strojař-technolog. Moje manžela Anna je důchodkyně, dcera Ditta učitelkou na zdejším gymnáziu. Obě moje vnoučata (Kateřina a Tomáš) studují na gymnáziu. Ve volném čase se zabývám leteckým modelářstvím a motorismem zdravotně postižených. Rad posedím s přáteli, mám rád “zlatá šedesátá léta“ a semaforské písničky, rád kutím a opravuji neopravitelné, zbožňuji Norsko. Nemám rád hard rockovou hudbu, ironii a pochlebování. Ve Svitavách žiji od r 1970, když jsem následoval manželku, která na umístěnku nastoupila v r. 1965 na jako učitelka na gymnázium a setrvala v něm 40 let. Jen co jsem nastoupil do netexu ve svitavské Vigoně, onemocněl jsem s nádory v míšním kanále a v roce 1971 jsem byl dán do invalidního důchodu. Od roku 1976 pracuji mezi zdravotně postiženými: nejprve jen ve svitavském regionu, později v krajském a celostátním rozsahu. V tomto mezidobí jsem absolvoval několik operací a ozařování míchy. Po poslední operaci v r. 1992 jsem trvale na invalidním vozíku. V roce 1994 jsem se spolupodílel na zakládání SPMS a od samého začátku pracuji v sekci pro zdravotně postižené a seniory. Od roku 1994 jsem také členem zastupitelstva. Líbí se mi výrok pana Jana Wericha:„Do hrobu patří tělo zhuntovaný“.