Báča Milan PaedDr. Bc.

7Báča Milan PaedDr. Bc.

Ředitel gymnázia a jazykové školy (*1959)

Ač nejsem svitavský rodák, cítím se jím. Od roku 1999 jsem ředitelem Gymnázia a jazykové školy ve Svitavách (před tím jsem byl 7 let ředitelem Obchodní akademie ve Svitavách). Zároveň stojím v čele svitavské univerzity třetího věku, ve které od roku 2003 organizuji studium pro seniory. Věnuji se školskému managementu, který jsem vystudoval a který také nyní vyučuji v Praze na univerzitě. Práce učitele mě nesmírně těší, snad je to dáno tím, že pocházím z kantorské rodiny, že mě baví práce s mladými lidmi a že mohu spolupracovat s výbornými učiteli.

Škola mně bere téměř veškerý můj čas, ten který zbude, vyplňuji svými koníčky: od dětství sbírám známky, zajímá mě české i světové výtvarné umění, hudba, rád se podívám na pěkný film nebo si přečtu zajímavou knížku, mnoho let fotografuji, jsem členem svitavského fotoklubu, chodím na procházky s naším psem. Řadu let jsem pracoval na vydání knihy "Literární toulky po Svitavsku". Ač to na mě už není vidět, vždy jsem sportoval: závodně jsem hrál fotbal, hokej, tenis. Žádný z těchto sportů již aktivně neprovozuji, o to víc možná fandím. V mládí jsem dělal instruktora lyžování, sjezdové lyžování mě baví dodnes. Jezdím rád na kole a hraji golf. Rád se scházím s lidmi, kteří jsou pracovití, pečliví, drží slovo a přitom se umí smát. Jsem ženatý, mám dceru Terezu.

Dvě volební období jsem byl za SPMS v zastupitelstvu města, vždy mě zajímala především problematika školství, v mediální pracovní skupině jsme dlouho pracovali na úpravách webu města a měsíčníku Naše město. Mám radost ze všeho, co se v posledních dvaceti letech v našem městě povedlo: od rekonstrukce náměstí, přes sportovní halu, rekonstrukci parku, opravy paneláků až po Fabriku. Ale raduji se i z nového parkoviště u nemocnice, ze stromků, které zasadili studenti v areálu naší školy, nebo z toho, že ve Svitavách kvete spolková činnost. Radovat se ze všeho je ostatně i mé životní krédo. I proto jsem si nade dveře v pracovně dal citát báječného spisovatele Oty Pavla: „Umět se radovat ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď.“

A co mně udělalo ve Svitavách radost v poslední době? Je toho hodně (Brand, Vodárenský les, péče o cyklostezky, dobrá voda z kohoutků, péče města o zeleň, ....), nejvíc snad to, že se lidé ve Svitavách rádi potkávají a rádi scházejí. Byl to krásný pocit pobýt třeba na Silvestra 2013 v podvečer na náměstí se 4 tisícovkami lidí.