Václav Koukal (72 let)

Václav Koukal

Po studiích na střední škole pracoval jako konstruktér, vedoucí technického rozvoje a jako projektant. Po volbách v roce 1990 byl zvolen do zastupitelstva města, do roku 2001 vykonával funkci místostarosty, následně byl do roku 2006 starostou města. V letech 2004–2008 byl zastupitelem Pardubického kraje. Na volební období 2006–2012 byl zvolen senátorem Parlamentu ČR. Během působení ve svitavské komunální politice se mu podařilo přispět k upevnění svitavské demokratické státní správy a samosprávy. Byl u zrodu zásadních investičních akcí ve městě. V roce 2016 obdržel Cenu města Svitavy.

Poznámka: Rozhovory se všemi kandidáty vedl Radoslav Fikejz a byly vedeny tak, že řada z nich je ryze osobních, někdy vážných, jindy úsměvných.

Kritizovat je snadné, tvořit chce odvahu a nasazení.

Ptát se bývalého starosty na jeho vztah k městu je asi nošením dříví do lesa, ale přesto – co se ti vybaví, když se řekne Svitavy?

Jak se za pětadvacet let zanedbané a ošklivé děcko proměnilo v krásnou a zajímavou dámu. Mám to místo rád – okolí města, jeho příroda s možnostmi aktivní relaxace a naučnými stezkami, náš park s kavárnou – to vše toto město utváří a spojuje do smysluplného celku místa pro život. Jistě... knihovna s úžasným servisem... to se mi taky vybaví, protože to prostředí využívám často.

Dostal ses do věku zralého muže, který má zkušeností na rozdávání – budeš inspirativní?

Právě proto, že patřím mezi seniory :-D, sám jsem inspirován konáním mé maminky... zasazovat se o to, aby senioři měli podmínky pro aktivní život. V této oblasti se budu i angažovat.

Vnímáš nějakou slabinu města?

Ano, jistě... jsou věci, na kterých jsme pracovali, ale nedařily se a pořád se s nimi potýkáme, i když, zdá se, že se blýská na lepší časy. Mluvím o vymístění těžké tranzitní dopravy z města... ulevilo by se všem. Ale taková věc se nedá slíbit o volbách. K tomu je zapotřebí třeba i pozitivní vývoj státních financí a tyto peníze investovat do komunikací. Zdá se mi, že právě nyní je vodná doba k tomu, aby místní politici se spojili a snažili se věci měnit.

Znám tě jako náruživého cyklistu... myslím, že s dalším matadorem Sdružení pro město Svitavy, Honzou Malým, toto máte společné...

Ve svém věku si již víc užívám, než tvořím...  Ze sedla kola se kochám kouzlem krajiny doma i za hranicemi.  Naposled Ukrajinou, s nádhernou přírodou, přátelskými, ochotnými a pozornými lidmi... a musím říci, že charakter lidí leckdy není odvislý od důchodu – mají tam průměrně 1.500 korun... Škoda, že takové mezilidské vlastnosti a vztahy s přibývajícím blahobytem mizí. Příští porovnání bude na cestě kolem Labe z Hamburku.

Co je pro tebe smyslem komunální politiky?

Obec je jako rodina. Má-li se jí dobře dařit a mají-li být spokojeni její členové, musíte se přičinit. Kdybych to měl dát do souvislosti se Sdružením pro město Svitavy, jehož jsem spolutvůrcem, tak bych se vrátil do dávné minulosti. Po roce 1990 se potkali lidé, kterým nebylo jedno, jak Svitavy a jeho životní prostředí vypadalo. S vizemi proměn města požádali spoluobčany o důvěru a vstoupili do komunální politiky. Mimo politiku a politické strany, s jejich vnitřními a vnějšími půtkami.  Politické strany s alfa samci v čele a alfa samci v politice obecně jsou hrozbou a rizikem pro demokracii a svobodu. Výhodou našeho sdružení je, že nemáme „ústřední výbor“ a partajní strukturu a jeho jediným cílem je fungující a přátelské město pro jeho občany.  Díky důvěře a ochotě svitavských občanů, společenských, sportovních a občanských organizací se svitavské rodině daří.